
Obrazovna kompanija Prodirekt s posebnim zadovoljstvom je podržala još jedan važan projekat Centra za promociju nauke i jedinstvenu manifestaciju “Dani budućnosti: Robotika“. Nakon što smo ranije ove godine podržali projekat “Maj mesec matematike” na red su stigli najsavremeniji roboti a evo šta su predstavnici naše jezičke mreže Verbalisti zabeležili kad su u pitanju dva najbolja druga robota Asima – ECCEROBOT i NAO robot.
ECCEROBOT(Embodied Cognition in a Compliantly Engineered Robot) napravljen je tako da reaguje na spoljni svet na isti način kao i čovek. Međutim, i njegov izgled je kopija čoveka. ECCEROBOT deluje pomalo zastrašujuće, sa telom koje kao da je ogoljeno, bez kože, a na njegovoj površini se jasno vide mišići, tetive i kosti, odnosno njihova verna imitacija izrađena od veštačkih materijala.

Da bi se napravili torzo, fleksibilna kičma, ruke i šake robota, korišćeni su razni materijali, kao što su termoplastični polimeri od kojih su napravljene kosti robota, dok elastična užad, kanapi i drugi mekani i fleksibilni materijali zamenjuju tetive i mišiće.
ECCEROBOT je zamišljen kao kućni robot koji pomaže ljudima u dnevnim poslovima i koji ima sposobnost interakcije sa ljudima na način koji je sličan njima samima. Njegov razvoj će trajati još najmanje čitavu deceniju.
Zanimljivo je da je robot pravljen, jednim delom, upravo u Srbiji. Istraživačka grupa ETF Robotiks, koju čine studenti Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, pod rukovodstvom profesora Veljka Potkonjaka, učestvovala je u evropskom FP7 projektu ECCEROBOT koji je za cilj imao stvaranje jedinstvenog antropomimetičkog robota. Elektrotehnički fakultet je tako postao partner značajnim evropskim akademskim institucijama: Univerzitetu u Saseksu, Tehničkom univerzitetu u Minhenu, Univerzitetu u Cirihu, kao i francuskoj kompaniji TRS.
Pola metra visok, beli plastični NAO, automatski humanoidni robot, izgleda prosto neodoljivo. Njegovo mirno, pomalo strogo lice, koje krase dve velike lampice u funkciji očiju i rupica kao usta, osmislio je Džulijen Gorijas, nekadašnji pantomimičar, a danas „dizajner ponašanja“ u fancuskoj kompaniji Alderbaran robotiks.
NAO je zato do sada najuspešniji robot među robotima fudbalerima.
To što ima bežičnu konekciju, četiri mikrofona i govor-pisanje opciju za osam jezika, ne čini ga toliko boljim fudbalerom, ali zato hoda brže i zbog senzora za inerciju u stanju je da se zaštiti ukoliko počne da pada.
Zahvaljujući različitim elektromotorima i pokretačima, NAO ima 25 stepeni slobode (nezavisnost u pomeranju i rotiranju određenih delova tela). Ovaj NAO robot na slikama izložen je tokom trajanja manifestacije Dani budućnosti u galeriji stare Robne kuće “Beograd” u Knez Mihailovoj 5.
_