
Belize je jedina država Centralne Amerike u kojoj je službeni jezik engleski. Uz engleski deo stanovnika govori i španski. Nekada je Belize bio poznat pod nazivom Britanski Honduras. Posebnost ove zemlje su njeni stanovnici koji i dalje neguju različite kulture svojih predaka.
Najpopularnije odredište ronioca u Belizeu je takozvana “Velika plava rupa” (eng. Great Blue Hole). Ovo neobično “udubljenje” u moru poseduje pravilni kružni oblik a voda koja je ispunjava ima tamnije plavu boju od okolne vode. Zanimljiv prirodni fenomen, zar ne?
Koralni greben Belizea sastoji se od niza koralnih grebena, i proteže se uzduž obale Belizea, oko 300 km, i deo je 900 km dugog Mezoameričkog koralnog grebena (proteže se od Meksika do Hondurasa). Posle Velikog koralnog grebena u Australiji, ovo je po dužini drugi u svetu. Koralni greben Belizea je i jedan od biološki najraznovrsnijih ekosastava na svetu i nalazi se na UNESCO-ovom popisu svetske baštine. Nažalost, od 2009. našao se i na listi ugroženih mesta svetske baštine.
Preterana izgradnja turističkih smeštaja, kruzeri i zagađenje ozbiljno su ugrozili grebene. Naučnici smatraju da su globalno zagravanje i ekstremne klimatske pojave izazvali izbeljivanje korala. Procenjuje se da je u poslednjih 20 godina oštećeno i do 50 odsto koralnog grebena Belizea i mnogi veruju da je mogućnost oporavka ravan nuli.